Препарацията и обтурацията на кореновия канал до вярната работна дължина е важен прогностичен фактор за успешни резултати от ендодонтското лечение. Идеално, препарацията на кореновия канал свършва до връзката на корена с периодонциума, но тази „връзка“ е определима само хистологично. В клиничен план, множество фактори помагат определянето на коректната работна дължина, най-важния от които е употребата на електронен апекс локатор.
Анатомични предпоставки
Апек локаторите работят на принципа, че импеданса на оралните тъкани е относително постоянен. Стойността при апикалния форамен е стойността, при която повечето апекс локатори са калибрирани и стойности по-къси от апикалния форамен не се калибрират така лесно. Следователно, важно е да се установи стойност при крайната точка на кореновия канал. Изследвания показват, че апикалното стеснение се намира на средно 0.5мм по-късо от апикалния форамен.
Клинична употреба
1. Анализирайте кореновата анатомия за кривина и определете приблизителна работна дължина по пре-оперативна рентгенова снимка.
2. Коронарния аспект на канала трябва да бъде препариран, за да осигури праволинеен достъп или „гладък път“ до апикалния аспект на канала.
3. Съвременните апекс локатори работят добре в присъствието на флуиди и ириганти в канала, но преди употребата на апекс локатор излишните течности се премахват от ендодонтския кавитет.
4. След като куката за устната на пациента и държача на пилата са прикачени, в повечето случаи с пила 15 или 20 се навлиза в кореновия канал докато синята скала на апекс локатора достигне „апекса и червения триъгълник“ на екрана на ZX. Това означава, че пилата е при апикалния форамен.
5. Снема се диагностична рентгенография на пилата при тази дължина. Ако графията потвърди, че пилата се намира при апекса, тогава тази дължина е „каналната дължина“.
6. Тйъ като апикалното стеснение е средно на 0.5мм от пикалния форамен, работната дължина се изчислява чрез изваждане на 0.5мм от каналната дължина. След това канала може да бъде оформен до работната дължина.
Ако считате, че трябва да осигурите проходимост, пила с размер 8 се поставя в канала до каналната дължина.
Последваща употреба на апекс локатора
Апекс локатора може да се използва за проверка дали мастер пилата достига до работна дължина след завършване на препарацията. С пилата до работна дължина, сините колонки на екрана трябва да се увеличават приблизително до синята линия отдясно на скалата. Това е по-късо от „каналната дължина“ и означава, че пилата е в диапазона на канала.
При трудности
1. Анатомията на канала определя размера на пилата, с която се определя работната дължина. В склерозирали канали, пила с размер 6, 8 или 10 може да бъде първа за прохождане на канала до работна дължина и ще бъде първата пила в употреба с апекс локатора. Аналогично, в широки канали може да е необходимо да използвате пила с размер 40, 50 или 60, за да получите точно измерване. Ако сините ленти на апекс локатора се колебаят в даден диапазон, последващ по-голям номер пила се използва, за да получите сигурно отчитане.
2. Ако пилата докосне метално възстановяване, апекс локатора ще „даде накъсо“ и ще произведе неточен резултат. За да преодолеете това, един фрагмент от „TGpex“ връх на пластмасов апликатор може да се среже и да се постави над пилата, за да я изолира от метала.
3. Ако има витална пулпа в канала, тя може да доведе до по-късо отчитане. За да преодолеете това, пилата трябва да е извита в апикалния регион, за да избегнете контакт с тъканите в кореновия канал.
4. Най-накрая, ако има съмнение за перфорация, можете да използвате апекс локатора да потвърдите това. Той ще отчете „апекс“ в зоната на перфорацията.
(по материали на www.qedendo.co.uk)